Kategorie
Aktorzy

Charlie Chaplin. Dlaczego ukrywał ciążę żony?

Jego słabość do nieletnich aktorek kilka razy wpędziła go w kłopoty.

W biografii największego komika Hollywood nie brak skandali i tajemnic. Nawet data i miejsce narodzin Charliego Chaplina nie są pewne. Bo choć podaje się datę 16 czerwca 1889 roku, to nie ma żadnego wpisu w księgach parafialnych.

Nie wiadomo też, w której dzielnicy Londynu przyszedł na świat, ani czy artysta Charles Chaplin jest jego biologicznym ojcem (powodem jego odejścia od żony, aktorki Hannah Hill, rok po narodzinach syna, mogła być jej niewierność).

Ale największe perypetie Charlie miał z kobietami, których, jak twierdził, było tysiące. Jedna z nich przysporzyła mu sporych kłopotów…

Pierwszą żonę poślubił ze strachu przed skandalem

Chodzi o drugą żonę Chaplina, Lillitę MacMurray, znaną jako Lita Grey. Miała 12 lat, gdy zatrudnił ją w filmie „Brzdąc” (1921). Od początku był nią zauroczony.

Pracującego w studiu malarza poprosił o namalowanie jej portretu. Gwiazdor był jednak wtedy świeżo po rozwodzie z pierwszą żoną, również aktorką, 18-letnią Mildred Harris, którą poślubił w sekrecie, ze strachu przed skandalem, gdy oszukała go, że jest w ciąży.

Po ślubie Mildred naprawdę zaszła w ciążę. 7 lipca 1919 roku urodziła niepełnosprawnego chłopca, który zmarł 3 dni później. Po tym wydarzeniu Charlie wyprowadził się z domu. W listopadzie 1920 roku orzeczono rozwód. Po rozwodzie Charlie miał krótki romans m.in. z Polą Negri. Zaręczyli się, ale ten związek nie przetrwał. W 1924 roku znów zatrudnił Litę Grey.

16-letnia wówczas dziewczyna miała zagrać w „Gorączce złota” (studio nagraniowe podało, że ma 19 lat). Gwiazdor romansował wówczas z wieloma kobietami, również z Litą, która pod koniec września poinformowała go, że jest w ciąży.

Matka dziewczyny, katoliczka, nie zgodziła się na aborcję ani na znalezienie „za opłatą” odpowiedniego męża córce, a Charliemu grodziło 30 lat więzienia za seks z nieletnią.

Po raz drugi więc wziął sekretny ślub, tym razem nie kryjąc złości, że został „zmuszony” do małżeństwa. Ze strachu, że ciąża się wyda, zastąpił Litę w „Gorączce złota” aktorką Georgią Hale. Prasie powiedział, że panna młoda chce się teraz poświęcić małżeństwu.

Udawali, że dziecko jest wcześniakiem

Syn Charliego, który również dostał imię Charles, urodził się na początku maja 1925 roku, czyli 6 miesięcy po ślubie, więc lekarza, który przyjmował poród, przekupiono, by wpisał na świadectwie urodzenia datę 28 czerwca i powiedział, że dziecko jest wcześniakiem.

Datę tę podawano oficjalnie jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku. Wkrótce Lita znów zaszła w ciążę. Charlie był wściekły. Pewnego razu wyrzucił przyjaciół żony z domu, jej też kazał się wynosić. Ostatecznie wyprowadziła się pół roku po narodzinach drugiego syna, Sydneya, w listopadzie 1926 roku. 10 stycznia 1927 wystąpiła o rozwód.

Pozew liczył 52 strony i wywołał skandal. Oskarżyła w nim Chaplina o próbę zmuszenia jej do aborcji, grożenie bronią, zmuszanie do wulgarnych aktów seksualnych. Na mocy ogłoszonego 22 sierpnia rozwodu otrzymała 625 tys. dolarów i 200 tys. funduszu powierniczego na dzieci. Było to rekordowe na ówczesne czasy odszkodowanie rozwodowe.

Chaplin żenił się jeszcze dwukrotnie. Trzecią żoną była Paulette Goddard. Czwarta, 36 lat młodsza od niego Oona O’Neill, urodziła mu ośmioro dzieci. Wraz z nią, skompromitowany skandalem z kolejną aktorką Joan Barry i sprawą o ojcostwo, uciekł z USA do Szwajcarii. Tu, 25 grudnia 1977 roku zmarł w wieku 88 lat. Żona była przy nim do końca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *